Przedstawiciele Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji wzięli udział w 4. edycji Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych RP B+R+Armia, które odbyło się 16 października 2024 r. na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stworzyło wyjątkową platformę spotkań dla przedstawicieli armii, nauki i przemysłu. Nasz udział w Forum podkreśla zaangażowanie Instytutu w rozwój innowacyjnych technologii, które mogą wzmocnić potencjał polskiego przemysłu obronnego i wspierać modernizację sił zbrojnych, dostosowując je do wyzwań współczesnego świata.
Podczas forum zaprezentowaliśmy Platformę Autonomiczną Wsparcia Operacyjnego (PAWO), czyli elektryczny pojazd terenowy, który wyróżnia się możliwością poruszania w trybie zdalnego sterowania oraz w pełni zautomatyzowanym. Dzięki zaawansowanym technologiom, pojazd ten jest w stanie efektywnie działać w najtrudniejszych i nieprzewidywalnych warunkach, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla szerokiego zakresu zadań operacyjnych. To wszechstronne narzędzie znajduje zastosowanie m.in. w obronności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym, stanowiąc przykład nowoczesnych rozwiązań wspierających Siły Zbrojne RP.
Forum jest wspólnym przedsięwzięciem departamentu innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej. (…) To właśnie nowe technologie decydują o przewadze nad przeciwnikiem. I tylko armia wyposażona w nowoczesne technologie może efektywnie odstraszać potencjalnych agresorów, a także skutecznie bronić naszego kraju, gdyby doszło do agresji – powiedział, otwierając forum gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor WAT.
ZAŁOŻENIA FORUM:
• położenie nacisku na rolę innowacji w rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz potrzebę podjęcia przez resort ON zdecydowanych działań w tym kierunku;
• promowanie innowacyjności w budowaniu i wzmacnianiu zdolności Sił Zbrojnych RP;
• zwiększenie konkurencyjności wśród wykonawców projektów – szansą dla innowacyjnych przedsiębiorstw;
• specjalizacja, budowa i wzmacnianie potencjału krajowych podmiotów naukowo-badawczych oraz przemysłowych w obszarze nowych i przełomowych technologii;
• promowanie nowych narzędzi międzynarodowych jako szansy dla rozwoju innowacyjności;
• promowanie wykorzystania zdolności polskiego przemysłu kosmicznego w zaspokajaniu potrzeb SZ RP w ramach implementacji domeny operacyjnej przestrzeni kosmicznej.
W ramach Forum odbyły się trzy panele tematyczne:
1. Technologie podwójnego zastosowania – nowy nurt, który przeminie, czy sposób na budowanie zdolności Sił Zbrojnych RP?
2. Perspektywa rozwoju systemu innowacji w resorcie obrony narodowej.
3. Obszar przestrzeni kosmicznej – potrzeby SZ RP a możliwości polskiego przemysłu i nauki.
W wydarzeniu uczestniczyli czołowi eksperci z branży, naukowcy oraz przedstawiciele wojska, którzy dzielili się doświadczeniami i omawiali możliwości współpracy na rzecz rozwoju potencjału obronnego Polski.
Dziękujemy za zainteresowanie naszą działalnością i zapraszamy do śledzenia kolejnych projektów rozwijanych w ramach współpracy naukowo-badawczej.
Więcej o wydarzeniu można znaleźć na stronie MON.