Warszawa, dn. 23.06.2023 roku
W dn. 20-21 czerwca 2023 roku, w Poznaniu odbyła się 3. edycja Innovatorium Łukasiewicza – największego wydarzenia poświęconego B+R w Polsce.
Podczas dyskusji, wystąpień i RoundTables nasi eksperci oraz przedstawiciele nauki i biznesu rozmawiali o polskim potencjale badawczo-rozwojowym oraz o najlepszych praktykach w tym obszarze.
Łukasiewicz – PIMOT zaprezentował technologie służące autonomizacji pojazdów, rozpoznawaniu i klasyfikacji wyrobów z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji.
Goście odwiedzający stoisko Instytutu mieli okazję zobaczyć platformę badawczą, która jest częścią oferty instytutu z zakresu automatyzacji transportu drogowego. Oferta ta zakłada możliwość prowadzenia kompleksowych prac nad wdrażaniem systemów automatyzacji jazdy, zaczynając od rozwoju algorytmów i badań symulacyjnych, kończąc na badaniach eksperymentalnych i homologacji.
Nasi eksperci wystąpili na Arenie Prezentacji. Kierownik Grupy Badawczej Nowych Technologii w Motoryzacji Tomasz Detka mówił o pojazdach zautomatyzowanych i nowych technologiach w Łukasiewiczu. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze i unikalnej aparaturze badawczej Łukasiewicz – PIMOT jest dla firm partnerem B+R w dziedzinie pojazdów zautomatyzowanych od etapu koncepcji poprzez badania symulacyjne, eksperymentalne aż po badanie zgodności z regulaminami i dokumentami normatywnymi – powiedział Detka.
Zastępca Kierownika w dziale Homologacji i Certyfikacji Jakub Makowski przedstawił temat o znaczeniu homologacji w rozwoju nowych technologii dla motoryzacji. Podkreślił, że Instytut wspiera innowatorów w badaniach technologii oraz we wdrożeniu sprawdzonych rozwiązań na rynek.
Podczas Innovatorium Łukasiewicza odbyło się spotkanie typu RoundTable pn. „Autonomizacja transportu: potencjał i szanse dla gospodarki”. Łukasiewicz – PIMOT i przedstawiciele firm rozwijających technologie w obszarze autonomizacji pojazdów podzielili się swoimi doświadczeniami, wiedzą i perspektywami, co przyczyniło się do twórczej wymiany poglądów.
Omówiono najnowsze trendy rozwojowe w dziedzinie technologii automatyzujących kierowanie pojazdami i autonomicznych, w tym systemów ADAS oraz wykorzystania sztucznej inteligencji.
Ważnym punktem dyskusji był temat dot. testowania na drogach publicznych technologii w obszarze autonomizacji pojazdów. Przedstawiono aktualny stan prawny i regulacje oraz omówiono dostępne infrastruktury testowe oraz wymagania bezpieczeństwa jakie są stawiane przed firmami rozwijającymi te technologie.
Uczestnicy spotkania podkreślili potrzebę pogłębionej dyskusji na temat obowiązujących w tym zakresie przepisów i dostosowania ich do dynamicznie zmieniających się technologii i nowych wyzwań branży motoryzacyjnej.
RoundTable było ważnym krokiem w kierunku integracji środowiska B+R w obszarze nowych technologii w motoryzacji na rzecz autonomizacji i automatyzacji środków transportowych oraz w budowaniu wspólnoty badawczej i przemysłowej, dążącej do innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji.