Zatrzymaj się i żyj!

„Zatrzyma się i żyj!” to hasło, którego zastosowanie na skrzyżowaniu toru kolejowego z drogą (tzw. przejeździe kolejowym) może decydować o naszym życiu. Dane fizyczne (prędkość, masa, siła, przyspieszenie, przeciążenie) oraz prawa fizyki działające na kierowcę i pasażerów w czasie zderzenia z pociągiem powodują, że nie mają oni szans na przeżycie. Konstrukcja pojazdów również nie jest przystosowana do pochłaniania energii powstałych na skutek takiego zderzenia.

Sam widok toru kolejowego przecinającego drogę z naszym pasem ruchu od razu powinien wymusić reakcję kierującego pojazdem, w postaci ograniczenia prędkości, wzmożenia uwagi, a przypadku oznakowania przejazdu znakami drogowymi, bezwzględne ich przestrzeganie. W ostateczności lepiej zatrzymać pojazd i żyć.

Jako Partnerzy kampanii społecznej „PLK PKP S.A”, po raz X braliśmy brał udział w symulacji zderzenia pociągu z samochodem osobowym. Chcemy propagować wśród kierowców wzorce prawidłowego zachowania się na przejazdach kolejowych. Jednocześnie cieszymy się, że dzięki kampanii udało się zmniejszyć o 1/10 liczbę wypadków drogowych na przejazdach kolejowych w porównaniu roku 2013 do 2005 r.* (*Dane statystyczne PLK PKP S.A.)

Aktualności