Śmierć na drodze już tylko przy 60 km/h

Specjaliści z Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów PIMOT przeprowadzili eksperymentalny pokaz zderzenia dwóch pojazdów: motocykla i samochodu osobowego. Pokaz ten odbył się w czasie pikniku w PIMOT, w sobotę, 17 maja br. w ramach kampanii społecznej pt.; ”Załóż odblask – Moto 2014”  organizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich m. st. Warszawy i Partnerów.

Standardowa sytuacja na drodze - teren zabudowany, skrzyżowanie prostopadłe. Prędkość motocyklisty to tylko 60 km/h -  błąd, dochodzi do zderzenia.

Dlaczego ginie człowiek?

W momencie uderzenia motocyklista wypada z motoru z prędkością zbliżoną do prędkości  motocykla, tutaj: 60 km/h, następnie uderza głową w szybę samochodu. Na głowę działa przeciążenie do 200 G, tzn. przeciążenie dwieście razy większe niż przyspieszenie ziemskie. Inaczej mówiąc, jeżeli głowa dorosłego motocyklisty średnio waży 10 kg to w momencie uderzenia waży ona 2000 kg = 2 tony! Przy takich wielkościach fizycznych, człowiek nie ma szans na przeżycie! Prawdopodobnie byłyby złamane kręgi szyjne i przerwany rdzeń kręgowy na odcinku szyjnym.

Wiemy, że dzięki takim eksperymentalnym pokazom zdarzeń drogowych, każdy z oglądających ten materiał wyniesie cząstkę wiedzy, która może go uchronić  w przyszłości. Mamy nadzieję, że motocykliści oraz cykliści uwierzą, iż dobra widoczność na drodze = życie.

Filmy z próby zderzeniowej

Linki

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,15980938,Pokazali_makabryczny_wypadek_motocyklisty__Ku_przestrodze.html

http://ducatisti.pl/crash-test-motocykla-w-pimot-daje-do-myslenia/

http://www.youtube.com/watch?v=2npIwmyl1hw

http://moto.wp.pl/kat,106078,title,Motocyklisci-smierc-juz-przy-60-kmh,wid,16618786,wiadomosc.html?ticaid=112c3d

http://www.tvp.info/15303304/maja-tylko-cialo-i-ubranie-zobacz-jak-wyglada-zderzenie-motocyklisty

Aktualności