Zatrzymaj się i żyj!

Około 700 m to droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100 km/h. Wjechanie samochodem osobowym pod rozpędzony skład, nie daje jadącym w nim osobom żadnych szans na przeżycie.

W latach 2000 – 2007 co roku dochodziło do ok.250 wypadków na przejazdach kolejowych.[1] 242 z nich (97% ogółu) spowodowana była nieostrożnością kierowców, lekceważeniem znaków i sygnałów drogowych oraz ich brawurą. Tylko w roku 2007 kierowcy uszkodzili aż 652 rogatki.

W celu zmiany postawy społecznej, kształtowaniu i utrwalaniu bezpiecznych zachowań na przejazdach, a tym samym zmniejszenia liczby wypadków, PIMOT po raz kolejny wziął udział w kampanii społecznej, pt. „Zatrzymaj się i żyj”. Jej organizatorem są Polskie Linie Kolejowe S.A. Tym razem przeprowadziliśmy pokazowe zderzenie samochodu Daewoo Nubia (masa pojazdu = 1200 kg) ze składem pociągu Intercity (masa samej lokomotywy = 80 000 kg). W momencie zderzenia prędkość pociągu wynosiła tylko 35 km/h.

Co stało się z kierowcą i pasażerami zapiętymi prawidłowo w pasach? Zobacz poniższy materiał:

Dsc 5567 Dsc 5586 Dsc 5584 Dsc 5599


„Zatrzymaj się i żyj!” to hasło przewodnie kampanii społecznej, której organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe SA. PIMOT jest partnerem kampanii.

Kampania ma na celu zmianę postawy społecznej, kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań na przejazdach, a tym samym zmniejszenie liczby wypadków. Działania realizowane podczas akcji kierowane są do kierowców, rowerzystów i pieszych, uwzględniając podział na dorosłych i dzieci, do mediów, firm i instytucji. Dużą grupę docelową stanowią także pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Hasło kampanii nie zmienia się od kilku lat: „Zatrzymaj się i żyj!”. wskazuje na problem wypadków na przejazdach. Ponad 99% wypadków powoduje nieostrożność kierowców, lekceważenie znaku STOP i sygnałów świetlnych, objeżdżanie półrogatek, wjeżdżanie na przejazd przy zamykających się zaporach.

W tym roku już po raz kolejny PIMOT będzie miał zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w tej kampanii. Już 24 maja br. na przejeździe kolejowym przy ul. Zabranieckiej w Warszawie będziemy współorganizowali zderzenie przechodnia z pociągiem oraz samochodu osobowego z podróżującą rodziną ze składem „Intercity”.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o zapoznanie się z treścią strony www.bezpieczny-przejazd.pl lub bezpośredni kontakt z Działem Marketingu PIMOT.

Aktualności