Biopaliwo PIMOT

Zakład Paliw, Biopaliw i Środków Smarowych PIMOT opracował nowe biopaliwo do zasilania silników (Diesla) o zapłonie samoczynnym. Nowe paliwo zawiera 15% bioetanolu oraz niezbędne dodatki uszlachetniające.

image001 

Nowe biopaliwo jest efektem projektu rozwojowego, pt. „Biopaliwa dla transportu. Opracowanie krajowej technologii produkcji i stosowania biopaliw bioetanolowych do silników spalinowych” (objętego umową nr N R10 0019 06/2009 o dofinansowanie pomiędzy Przemysłowym Instytutem Motoryzacji i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.) realizowanego pod kierunkiem dr inż. Anna Matuszewska w PIMOT w latach 2009 – 2011.

Celem projektu było opracowanie technologii produkcji biopaliwa zawierającego bioetanol do zasilania silników wysokoprężnych. Na podstawie uzyskanych wyników zaproponowano skład (recepturę) biopaliwa do silników z zapłonem samoczynnym, zawierającego 15% bioetanolu oraz niezbędne dodatki uszlachetniające. W oparciu o badania laboratoryjne przygotowano warunki techniczne określające wymagania jakościowe, sposób otrzymywania, przechowywania i dystrybucji takiego biopaliwa. Jego przydatność do zasilania silników została zweryfikowana w badaniach na stanowiskach silnikowych z wynikiem pozytywnym.

Podmioty zainteresowane pozyskaniem dodatkowych informacji o nowym produkcie, proszone są o kontakt z Działem Marketingu PIMOT tel. 22 777 70 52, e - mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub bezpośrednio z Panią dr Anną Matuszewską tel. 22 777 72 33.

Aktualności