Podsumowanie Rajdu

ngv

PODSUMOWANIE RAJDU „Blue Corridor 2012”

W dniach 12 – 21 września 2 polskie załogi wzięły udział w Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów CNG i LNG – Blue Corridor 2012. W ich skład weszli przedstawiciele Stowarzyszenia NGV Polska, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań. Polacy w ciągu 9 dni pokonali trasę ponad 3.600 kilometrów odwiedzając 5 europejskich stolic – Warszawę, Pragę, Paryż, Brukselę oraz Berlin. W tym czasie udało się udowodnić, że pojazdy zasilane metanem stanowią realną odpowiedź na wyzwania dzisiejszej motoryzacji – poszukującej ekologicznych i oszczędnych paliw.

Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa CNG i LNG w Warszawie

Najważniejszą częścią polskiej trasy Rajdu Blue Corridor 2012 była Międzynarodowa Konferencja CNG i LNG, która odbyła się w gmachu Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie. Wydarzenie to zostało zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie NGV Polska oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Swoje referaty w czasie konferencji wygłosili przedstawiciele organizacji zajmujących się promocją CNG i LNG do zasilania pojazdów (NGV Russia, NGV Polska), instytucje naukowo-badawcze (PIMOT, ITS), dostawcy gazu ziemnego (Gazprom Germania) oraz producenci pojazdów (Iveco, Solbus).
Organizatorzy zademonstrowali również możliwości, jakie drzemią w wykorzystaniu gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Potencjał ekologicznych i oszczędnych pojazdów zasilanych metanem oddała specjalnie zorganizowana wystawa pojazdów CNG i LNG. Składała się ona z aut biorących udział w Rajdzie, jak i wystawianych przez polskie firmy. Po serii prezentacji oraz wspólnym oglądaniu wystawy, uczestnicy Rajdu zajęli miejsca w swoich pojazdach i ruszyli w dalszą drogę.
Konferencja zorganizowana w Polsce zgromadziła najwięcej osób ze wszystkich na trasie rajdu (209 osób) oraz posiadała największą wystawę – 24 pojazdów na CNG lub LNG. Jako jedyna zgromadziła również młodzież zainteresowaną innowacyjną motoryzacją opartą na metanie – 50 uczniów 2 Zespołu Szkół Samochodowych w Warszawie oraz studentów uczelni wyższych.


>> Szczegółowa relacja z konferencji Blue Corridor 2012 w Warszawie dostępna jest tutaj:
http://www.cng.auto.pl/pl/component/content/article/127-eventy-2012/1066-konferencja-blue-corridor-2012-pimot-ngv-polska-gaz-ziemny-metan-biogaz-wrzesien-2012.html

Międzynarodowy Rajd Pojazdów CNG i LNG Blue Corridor 2012 to pierwsze tego typu ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, które z tak dużym rozmachem promowało wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów na Starym Kontynencie. W ciągu tych kilkunastu dni udało się bliżej przedstawić decydentom i inwestorom korzyści, jakie niesie zastosowanie ‘błękitnego paliwa’ do zasilania różnych rodzajów aut: osobowych, dostawczych, ciężarowych czy autobusów. Wierzymy, że nawiązane w czasie Rajdu kontakty oraz krzewienie idei motoryzacji opartej na metanie w szybkim czasie przyniesie dynamiczny rozwój tego paliwa na całym kontynencie.

Aktualności