27 milionów dotacji na rozwój infrastruktury badawczej sektora motoryzacyjnego

Polska infrastruktura badawcza dedykowana motoryzacji ma szansę osiągnąć światowy poziom. Znajdujące się w strukturze Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT) Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów otrzymało ponad 27 milionów złotych unijnej dotacji, która umożliwi stworzenie nowoczesnych i unikatowych w skali naszego kraju stanowisk badawczych.

We wtorek, 6 lutego br., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego,  została podpisana umowa na dofinansowanie projektu Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów. W imieniu Przemysłowego Instytutu Motoryzacji umowę podpisał p.o. Dyrektora PIMOT Karol Zielonka. Dotację przyznano w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020”. Fundusze pozwolą na rozbudowę nowoczesnej infrastruktury badawczej, która będzie wykorzystywana do badań rozwojowych w zakresie pojazdów elektrycznych i ich komponentów, pojazdów autonomicznych i bezpieczeństwa biernego pojazdów (zgodnie z najnowszymi standardami międzynarodowej organizacji EuroNCAP).

Dzięki dofinansowaniu nowoczesne Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów znacznie zwiększy także zakres usług naukowo-badawczych w obszarze badania elementów ciernych układów hamulcowych wszystkich kategorii pojazdów i silników zasilanych metanem.

Centrum jest istotnym elementem w rozwoju elektromobilności w Polsce. Badania w tym zakresie będą możliwe m.in. dzięki komorze kompatybilności elektromagnetycznej, w której będą badane pojazdy o masie nawet do 50 ton (takich jak autobusy i pojazdy wojskowe).

- Komora kompatybilności elektromagnetycznej wyposażona w obrotnicę z zamontowaną hamownią pozwoli na badanie pojazdów w symulowanych warunkach rzeczywistych. Komora ma szczególne znaczenie dla rozwoju rynku pojazdów z napędem elektrycznym (hybrydowym) oraz pojazdów autonomicznych. W komorze możliwe będą badania emisji elektromagnetycznej (części, zespołów i wyposażenia pojazdów) oraz promieniowania elektromagnetycznego – wyjaśnia Bogusław Pijanowski, Zastępca Dyrektora PIMOT ds. Rozwoju i Wdrożeń.

Dofinansowanie pozwoli ponadto na doposażenie w komorę klimatyczną elektrohydraulicznego symulatora obciążeń trakcyjnych. - Obecnie posiadamy unikatowe stanowisko o 6 stopniach swobody, na którym można badać elementy o masie do 1000 kg, np. baterie do pojazdów elektrycznych – jest to jedyne tego typu stanowisko w Polsce. Na symulatorze można wymusić drgania o częstotliwościach i amplitudach określonych na podstawie pomiarów wykonanych w rzeczywistych warunkach eksploatacji pojazdów (drogi o różnej nawierzchni, bezdroża itp.) – dodaje Anna Kieracińska, Pełnomocnik Dyrektora PIMOT ds. Projektów Badawczych.

Głównym celem inwestycji jest stworzenie centrum kompetencyjnego w obszarze usług B+R w celu wprowadzenia na rynek innowacyjnych i odpowiadających potrzebom gospodarki produktów. Środki pozyskane w ramach RPO przez PIMOT zapewnią przedsiębiorcom silne wsparcie naukowo-badawcze w procesie doskonalenia wyrobów motoryzacyjnych i wprowadzaniu ich na rynki światowe.

 

 

 

 

 

Aktualności