Pamiętajmy o fotelikach

– Brak fotelika samochodowego może nieść za sobą tragiczne skutki – mówił w materiale realizowanym przez TVP1 przedstawiciel Przemysłowego Instytutu Motoryzacji Paweł Posuniak. 

W Przemysłowym Instytucie Motoryzacji od wielu lat przeprowadzane są testy zderzeniowe obrazujące następstwa błędnego doboru fotelików do gabarytów samochodu oraz wzrostu i wagi dziecka. Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów, mgr inż. Paweł Posuniak w wypowiedzi dla TVP1 wielokrotnie podkreślał jaki wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów ma odpowiednio dobrany fotelik dziecięcy. – Dla właściwego przewożenia dzieci trzeba stosować urządzenia przytrzymujące. W trakcie wypadku drogowego, kiedy dziecko jest niewłaściwie przypięte przemieszcza się w niekontrolowany sposób. Może to skutkować poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią dziecka – powiedział mgr inż. Paweł Posuniak.

Stosowanie fotelików jest bardzo ważnym elementem podczas podróży z najmłodszymi. Zarówno polskie jak i europejskie prawo nakazuje przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych. Zdarza się, że najmłodsi pasażerowie są przewożeni w nieodpowiednio dobranych urządzeniach.  – Fotelik musi być dopasowany do delikatnego ciała dziecka, jego wzrostu i wagi. Jeśli przewozimy dziecko w takim foteliku zapewniamy mu optymalny poziom bezpieczeństwa. Dzięki poprawnie dobranemu fotelikowi ciało dziecka jest odpowiednio przytrzymywane oraz wyhamowywane podczas wypadku drogowego – dodał Kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów.

Więcej na temat fotelików dziecięcych będzie można dowiedzieć się w czwartek, 31 sierpnia br. o godzinie 22:10 w programie emitowanym na antenie TVP1 - „Sekundy, które zmieniły życie”.

Zapraszamy!

16.08.2017

Aktualności