Homologacja pojazdu
Producencie,
Procedura homologacji typu pojazdu to proces obejmujący opracowanie obszernej dokumentacji, wykonanie wielu badań oraz wykonanie kontroli zgodności produkcji.
Od ponad 30-stu lat realizujemy procedurę homologacyjną, zwiększając nieustannie pakiet usług badawczych. Nieważne, czy reprezentujesz podmiot o ugruntowanej już pozycji na rynku, czy stawiasz pierwsze kroki, aby rozpocząć produkcję pojazdu. W każdym przypadku, dołożymy starań, abyś sprawnie uzyskał wyniki badań niezbędne do uzyskania oczekiwanej homologacji.
Zmiana w procedurze homologacji:
Uprzejmie informujemy, że w przypadku pojazdów kategorii M, N i O z dniem 01.09.2020 roku obligatoryjnie stosuje się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2018/858. Tym samym definitywnie nie jest stosowana dyrektywa 2007/46/WE, niezależnie, czy producent wnosi o uzyskanie świadectwa homologacji typu lub typu UE pojazdu, czy o rozszerzenie świadectwa homologacji wydanego na zgodność z dyrektywą. Dotychczas obowiązująca nazwa procedury typu WE została zastąpiona procedurą typu UE.
Powyższa zmiana skutkuje stosowaniem w procedurze homologacji nowego wzoru dokumentu informacyjnego, a także wzoru certyfikatu zgodności (COC). Wymagania homologacyjne dla poszczególnych kategorii pojazdów aktualnie wykazane są w załączniku Nr II (jeden załącznik), który w dodatku określa wymagania dla pojazdów specjalnych. Rozporządzenie w załączniku V określa nowe, wyższe limity ilościowe pojazdów w ramach małej serii. Rozporządzenie jest bardziej rygorystyczne w zakresie nadzoru. Udzielone świadectwa homologacji nie będą już ważne bezterminowo.
Zmiana aktu ramowego to dalsze zmiany w procedurze homologacji nakreślone perspektywicznie, o których będziemy informować, gdy wejdą w życie.
Link do rozporządzenia dostępny poniżej.
Mając na względzie praktyczne zastosowanie nowego rozporządzenia, informujemy również, że w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (EU) 2020/863 określone zostały wymagania adminstracyjne.
Akt ramowy wprowadza krajowe indywidualne dopuszczenie odnoszące się do pojazdów kategorii M, N i O.
Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Motoryzacji zaktualizował na potrzeby wyżej wymienionej zmiany zakres akredytacji oraz uzyskał nowe upoważnienie wydane przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.
Przydatne linki:
1. Link - Rozporządzenie Parlamantu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 [kat. M,N,O]
2. Link - Rozporządzenie Parlamantu Europejskiego i Rady (UE) 168/2013 (wersja 20.02.2019) [kat. L]
5. Link - Opłaty skarbowe za pełnomocnictwa i inne
5. Link - Formularze stosowane w procedurze homologacji
Jeśli jesteś zainteresowany naszą usługą zapraszamy do kontaktu.
Szczegółowych informacji udziela personel Zakladu Homologacji oraz Zespołu Laboratoriów Badawczych Łukasiewicz-PIMOT.
-
Kierownik:
Roman Nadratowski - Telefon: 22 7777-061 do 69
- Komórkowy: 502 020 536
- E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.